A- A A+
Projekty unijne

Jakość Powietrza

airly

 

Czujnik Gogołowa

  Czujnik Mszana

Czujnik Połomia

 

Zgodnie z Planem działań krótkoterminowych, stanowiącym część „Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu
osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji informujemy, iż na obszarze województwa śląskiego wystąpiło ryzyko przekroczenia dozwolonej liczby 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dobowej dopuszczalnej 50 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 I poziomu ostrzegania – kolor żółty (poziom informacyjny i edukacyjny).

Więcej: tutaj


Zastanawiasz się, do kiedy musisz wymienić stary kocioł zgodnie z przepisami tzw. "uchwały antysmogowej"?

Czytaj więcej tutaj


 Twój komin nie musi tak dymić - właściwie użytkuj kocioł na węgiel!  Czytaj więcej tutaj


Zmieniły się przepisy dotyczące wprowadzania alertów smogowych. Czytaj tutaj


Podejrzewasz, że sąsiad spala odpady? Kliknij tutaj.


System monitoringu jakości powietrza

Ocena jakości powietrza w Polsce jest realizowana w oparciu o odpowiednie akty prawne, które definiują system monitoringu powietrza, określają zakres i sposób badania, określają minimalną liczbę stacji oraz metody i kryteria oceny.

Wszystkich mieszkańców Gminy zainteresowanych stanem jakości powietrza w naszym województwie oraz poszczególnych regionów zapraszamy na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska TUTAJ lub TUTAJ


W związku z przekroczeniem 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej 50µg/m3 średnich dobowych stężeń pyłu PM10 z ostatnich 12 miesięcy na terenie województwa śląskiego ogłoszono I stopień ostrzegania (informacyjny i edukacyjny)


Powietrze na Śląsku...

Skażone powietrze to jeden z najgroźniejszych problemów współczesnego świata. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w najbliższych latach negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza odczują w szczególności mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego (Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice).

Smog obecnie jest przyczyną śmierci ok. 40 tysięcy Polaków rocznie, a liczba ta w przypadku braku działań będzie tylko rosła.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką jakości powietrza, uchwały antysmogowej oraz innymi tematami związanymi z ochroną powietrza zapraszamy TUTAJ


Sprawdź jak możesz kontrolować jakość powietrza w naszym regionie

W związku z podpisaniem umowy z firmą Airly na bezpłatne udostępnienie czujnika jakości powietrza, każdy mieszkaniec ma możliwość kontrolowania stanu jakości powietrza w naszym regionie.

Sensory są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza.

Wchodząc na stronę: https://airly.eu/map/pl/#49.96790,18.52776 można sprawdzić nie tylko stan jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Umowa na bezpłatne użyczenie sensora będzie obowiązywać do końca 2018 roku.


Uchwała Antysmogowa

Pełna treść uchwały NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw tzw. uchwały antysmogowej - TUTAJ


I poziom ostrzegania

Gmina Mszana znalazła się w grupie 49 gmin z terenu województwa śląskiego, które zostały objęte I poziomem ostrzegania (kolor żółty) zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych (PDK).

I poziom ostrzegania został wprowadzony po informacji z dnia 8 marca 2018 roku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza w Katowicach, który prowadzi stały monitoring jakości powietrza. Informacja dotyczy przekroczenia 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej (50 μg/m3) spośród średnich dobowych stężeń pyłu PM10 w roku 2018.

I poziom ostrzegania wprowadzany jest do końca danego roku kalendarzowego. Więcej informacji znajduje się tutaj.


 Akcja „Czysty komin – czysta gmina” 

Gmina Mszana przystąpiła do akcji „Czysty komin – czysta gmina” organizowanej przez portal Kominiarz.pl. W ramach akcji portal Kominiarz.pl. za pośrednictwem władz lokalnych pragnie dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać o negatywnych skutkach nieracjonalnego palenia w piecach zarówno pod kątem ekologii, jak i oszczędnego zużywania paliwa.
 
Na portalu Kominiarz.pl znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów m.in. artykuł dotyczący przeglądów kominowych – kto, kiedy i jak?, artykuł „Reaguj w porę! Objawy zatrucia tlenkiem węgla” i wiele innych ciekawych pozycji. 
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy TUTAJ
 

Prawidłowe spalanie to spalanie BEZ DYMU

Ogrzewasz węglem – spalaj go efektywnie i nieuciążliwie. To leży w interesie twojej kieszeni i twojego zdrowia. W nowoczesnych kotłach z automatycznym załadunkiem paliwa została zastosowana poprawna technika spalania co pozwala na ogrzanie domu bez zbędnego dymu z komina. Technika ta może znaleźć zastosowanie również w innych piecach, kotłach czy nawet podczas rozpalania ogniska.
 
Szczegóły w załączniku
Czujniki Airly w gminie oraz interaktywna mapa jakości powietrza w Europie

 

W związku z trwającą umową, która została podpisana z firmą Airly na terenie naszej gminy są zamontowane czujniki jakości powietrza. Każdy mieszkaniec naszej gminy ma możliwość kontrolowania stanu jakości powietrza w swoim rejonie. Wszystkie trzy sołectwa naszej gminy posiadają czujniki Airly. Wchodząc na stronę: https://airly.eu/map/pl/#49.96847,18.52769,i7817 można sprawdzić nie tylko stan jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Dane odczytywane są w czasie rzeczywistym.

Jakość powietrza można także sprawdzać poza granicami naszej gminy jak również poza granicami naszego kraju. Poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki można sprawdzać na interaktywnej mapie jakości powietrza w Europie. Europejski indeks jakości powietrza uruchomiła Europejska Agencja Środowiska (EEA) i dostępny jest na stronie internetowej airindex.eea.europa.eu. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych. Indeks jakości powietrza jest potrzebny do tego, aby każdy mieszkaniec europy mógł zdobyć informacje na temat stanu powietrza, którym oddycha.


Raport Światowej Organizacji Zdrowia o jakości powietrza w miastach z całego świata wskazał, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE są w Polsce. W raporcie wzięty pod uwagę został poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5, który spośród zawieszonych w atmosferze składników smogu uważany jest za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka.


Zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej otwiera Żywiec. Druga jest Pszczyna, a trzeci bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajmują Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Znany ze smogu Kraków jest "dopiero" jedenasty.


Nowy okres grzewczy… 2019/2020

Mamy już październik temperatury za oknem z dnia na dzień są coraz niższe. Jak co roku rozpoczyna się sezon grzewczy i w związku z tym przypominamy wszystkim mieszkańcom o obowiązującej już od 2017 roku uchwale antysmogowej.


Ponad 80% mieszkańców miast europejskich oddycha powietrzem, które nie spełnia norm WHO. Chociaż z roku na rok poprawia się jakość powietrza w Europie to niestety, ale w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Choroby układu krążenia, zawały czy nowotwory płuc są często wywoływane przez niską jakość powietrza. Trucizny znajdujące się w powietrzu, przez które cierpi nasz organizm, powstają przede wszystkim podczas spalania odpadów.


Dlaczego spalanie odpadów w domowych piecach jest zabronione?
Procesy spalania odpadów w spalarniach przemysłowych odbywają się w warunkach kontrolowanych w wysokich temperaturach. Domowe paleniska nigdy nie uzyskają tak wysokich temperatur podczas spalania i w związku z tym może nie dochodzić do całkowitego spalania, a ponadto w instalacjach domowych nie ma filtrów, które doczyszczają spaliny z substancji szkodliwych.


Według danych statystycznych w kotłowniach przydomowych najczęściej spalane są odpady plastikowe lub drewnopochodne tj. stare meble, sklejki. To właśnie z tych odpadów do atmosfery są emitowane najbardziej niebezpieczne dla człowieka i środowiska związki min. chlor, który w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza może tworzyć kwasy, cyjanowodór, który jest najbardziej toksycznym związkiem, dioksyny i furany, które są silnie rakotwórcze, tlenki węgla i azotu, które drażnią drogi oddechowe i uszkadzają płuca.


Bezwzględny zakaz spalania odpadów związany jest nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o nasze zdrowie.


Każdy z nas ma możliwość segregowania śmieci i przekazywania ich firmie która odbiera odpady komunalne od mieszkańców. Przecież i tak za to płacimy, to dlaczego ciągle jeszcze spalamy odpady?


Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie